Звіт
директора ліцею за 2019-20 н.р.
(розглядався на спільному засіданні ради ліцею та представників громадськості в онлайн форматі 28 серпня 2020 року)
Діяльність Болехівського ліцею №1 «Академічний» у 2019-2020 навчальному році була зосереджена над проблемою
«Впровадження поглибленого вивчення окремих предметів з метою підвищення рівня знань та компетентностей учнів, конкурентної спроможності ліцею на ринку освітніх послуг, формування всебічно розвинутої здорової особистості, готової до життя у сучасному світі»
Перед колективом було поставлено такі завдання в 2019-2020 навчальному році:
1. Забезпечити безперебійний навчально – виховний процес у ліцеї та охоплення всіх дітей шкільного віку якісним навчанням з урахуванням попиту в освітніх послугах ( директор, адміністрація, співробітники)
2. Роботу педагогічного колективу спрямувати на продовження впровадження нового державного стандарту початкової освіти та перехід до нового змісту освіти у середній школі.
3. Забезпечити запровадження поглибленого вивчення англійської мови. (дирекція, вчителі англійської мови)
4. Активно працювати над збереженням контингенту учнів.
(Весь педагогічний колектив)
5. Продовжувати вдосконалювати систему військово- патріотичного виховання в школі.
(Романюк Н.Б., Хміль М.М.Б класні керівники)
6. Вдосконалювати співпрацю з батьками, використовуючи можливості нових видів комунікації (електронна пошта, СМС, сайт школи).
(Дирекція школи, класні керівники)
7. Залучати батьківську громадськість до співкерівництва школою. (Дирекція ліцею)
Збереження контингенту.
На початок 2016-2017 навч. року навчалось у школі - 851 учень.
На початок 2017-18 н.р. – 856 учнів.
На початок 2018-19 н.р. – 869 учнів.
На початок 2019-20 н.р.- 866 учнів.
На початок 2020-21н.р.- 867 учнів.
Укомплектовано 33 класи, середня наповнюваність класів – 26,4 учня.
Аналіз причин руху учнів свідчить, що переважна більшість переводів зумовлена переходом до інших навчальних закладів та зміною місця мешкання родини і пов'язана з переїздами .
Основними заходами з збереженням контингенту учнів в 2019-2020 навчальному році були:
- організація обліку дітей та підлітків у мікрорайоні;
- спільна робота з ДНЗ «Зірочка»;
- контроль відвідування учнями навчальних занять;
- організація навчання вдома;
- організація роботи груп підготовки до школи дітей п’ятирічного віку;
Педколективом здійснюється контроль за працевлаштуванням випускників школи (9, 11 кл.). Зі 63 випускників гімназії (2019-2020 н.р.) в поточному навчальному році продовжили навчання 63 учнів :
10 клас ліцею № 1 –52 уч. ,
10 клас інших шкіл – 0 уч. ,
Технікуми, коледжі - 11 уч.
ПТУ – 0 уч
Проблемою залишається відтік учнів до ліцеїв м.Долини та Івано-Франківська, класів Прикарпатського л/г коледжу після шостого та сьомого класу. Цього року вибуло 25 учнів.
У ліцеї протягом минулого року діяла єдина загальноліцейна система обліку відвідування учнями занять.
З боку адміністрації ліцею ведеться контроль за відвідуванням учнями навчання. В навчальному закладі заведено загальноліцейні журнали обліку відвідування, створено систему звірки даних у журналі обліку та класних журналах. Підсумки відвідування аналізуються заступником директора з ВР, класними керівниками, за необхідністю розглядаються на нарадах при директорі, педрадах, радах профілактики, вживаються необхідні заходи щодо залучення дітей до навчання. В ліцеї 1 раз на місяць проводяться засідання ради профілактики.
Аналіз річного оцінювання навчальних досягнень учнів показав в цілому достатній рівень навчальних досягнень.
На засіданнях МО вчителів ліцею необхідно обговорити питання підвищення якості знань, в разі потреби надати методичну допомогу малодосвідченим вчителям.
Аналіз зібраних даних дав можливість встановити прямий зв’язок між систематичним відвідуванням занять учнями протягом навчального року та отриманням ними знань, що відповідають високому та достатньому рівням якості знань.
Індивідуальна форма навчання
В 2019-2020 навчальному році у лццеї за індивідуальною формою навчалось 10 учнів, всі за довідками ЛКК міської лікарні.
Велика увага приділялась якісному складу вчителів, що працюють з учнями вдома.
Індивідуальні навчальні плани учнів розроблялись згідно відповідних Програм з предметів та рекомендацій лікувально-контрольних комісій. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювалось відповідно до діючих нормативних документів Міністерства освіти і науки України.
Слід зазначити, що організація навчально-виховного процесу за індивідуальною формою повинна забезпечувати не тільки певний освітній рівень дитини, відповідно до її здібностей, можливостей, а й розвивати соціальну компетентність дитини, шляхом залучення до участі у виховних заходах.
Інклюзивне навчання
В ліцеї працювало сім класів з інклюзивним навчанням – 1Б, 2Б, 6Б, 3Б, 7В, 9-В та 10Б . Асистенти вчителя – Досяк Ніна Павлівна, Москалик Світлана Калістратівна, Бунчак Мирослава Степанівна, Пристай Ірина Ігорівна, Якимів Мар’яна Богданівна, Магденко Леся Василівна, Курило Лілія Ігорівна. Індивідуальний навчальний план для учнів розроблений згідно відповідних Програм з предметів та рекомендацій обласної ПМПК та Інклюзивного центру. Оцінювання навчальних досягнень здійснювалося відповідно до діючих нормативних документів Міністерства освіти і науки України. Спеціальна комісія складена з педагогів школи проводила оцінку результативності навчання та вносила відповідні корективи щосеместрово. Плануємо і надалі розвивати дану форму навчання, оскільки переконалися в її результативності.
Профільне навчання
Для реалізації особистістно – орієнтованого навчального процесу у школі введено профільне навчання. Згідно з бажанням учнів та їх батьків, ліцей мав три профілі- технологічний з а напрямками- автосправа, швейна справа, оператори комп’ютерів та філологічний (поглиблене вивчення англійської мови) та математичний.
Державна підсумкова атестація
Цього року у зв’язку з епідемією корона вірусної хвороби всі учні ліцею були звільнені від державної підсумкової атестації.
Відповідно до Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні», затвердженого наказом МОН України від 13.12.2010 р. № 584, було представлено: на отримання атестату з золотим віддтиском – 4 учнів. Всі претенденти отримали нагороди.
№ з/п |
Прізвище, ім’я, по – батькові випускника |
Нагорода |
|
Андрусишин Ілона |
ЗМ |
|
Сомар Ірина |
ЗМ |
|
Тимків Богдан |
ЗМ |
|
Корпан Роксолана |
ЗМ |
Олімпіади
На виконання наказу управління освіти виконавчого комітету Болехівської м/р «Про проведення І етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад у 2019-20 н.р.» від 12.09.2019 р. № 256, відповідно до Правил проведення І-ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів в Івано-Франківській області, затверджених наказом департаменту освіти, науки, сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації від 13.09.2016 року, наказу по ліцеї № 97 від 18.09.2019 року з метою виявлення та розвитку інтелектуальних здібностей учнів, в жовтні було проведено І етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних дисциплін.
У І етапі взяло участь 388 здобувачів освіти. Найбільше залучено учнів до проведення олімпіад з фізики ( 75 уч.), біології (31 уч.), математики (79 уч.), історії (35 уч.) англійської мови (28 уч.), хімії (24 уч.), української мови та літератури (24 уч.). Учасники олімпіади до початку змагань були ознайомлені з порядком і умовами їх проведення, характером і обсягом виконуваних робіт. Завдання охоплювали програмовий матеріал з різних розділів шкільних навчальних предметів за попередні роки навчання та теми які учні повинні були опанувати до терміну проведення олімпіади відповідно до чинних навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів. Пропоновані завдання різнопланові і мали на меті сприяти творчому самовдосконаленню учнів, зацікавлення їх у вивченні шкільних предметів.
Найвищих результатів досягли ліцеїсти:
- Ценейко Анастасія Василівна – 7 кл.
- Мороз Роман Михайлович – 8 кл.
- Василишин Катерина Романівна– 8 кл.
- Магденко Вероніка Юріївна – 9 кл.
- Назаренко Віра Михайлівна – 10 кл.
- Гаращак Владислав Ігорович – 10 кл.
- Чех Сніжана Любомирівна -10 кл.
- Тимків Богдан Ігорович – 11 кл.
- Корпан Роксолана Миколаївна – 11 кл.
які вибороли 1-ші місця з декількох предметів.
Разом з тим, продовжується процес зменшення кількості учасників олімпіад, зберігається тенденція до зниження рівня навчальних досягнень школярів з базових дисциплін. Це пояснюється посереднім рівнем підготовчої роботи до проведення олімпіад, відсутності дієвого матеріального і морального стимулювання праці педагогів і ліцеїстів. Тим не менше, ми зараз маємо перше місце за підсумками олімпіад серед закладів освіти Болехівщини.
Цього року двоє ученів – Юзьків Яна (10-Б кл.) та Мороз Роман (8-Бкл.)стали призером обласної олмпіади з географії (ІІІ місце) та математики (ІІІмісце). Підготували її вчителі Каплун М.В. та Герцик Г.Р.
Система внутрішнього забезпечення якості освіти
В 2019-2020 навчальному році складовими системи внутрішнього забезпечення якості освіти були:
1. Контроль за рівнем засвоєння навчальних програм згідно графіку.
2. Контроль за якістю викладання навчальних дисциплін, виховання і розвитку здібностей учнів в процесі навчання.
3. Контроль за веденням документації класних журналів, особових справ, щоденників учнів, календарно-тематичних і виховних планів.
4. Контроль за відвідуванням учнями навчальних занять.
Проводилось відстеження знань і умінь учнів 9, 11 кл. з математики, української мови, а, 11, з української мови та історії України на підставі підсумкових контрольних робіт за текстами дирекції школи. Результати знайшли відображення в наказах по школі.
Контроль за якістю викладання здійснювався декількома шляхами:
1.Персональний контроль (бесіди, анкетування), відвідування уроків вчителів школи, прийнятих на роботу в поточному році. Адміністрацією вивчалася система роботи вчителів, які проходили атестацію в 2019-2020н. р.
2. Тематичний контроль. В ході перевірки вивчався рівень знань і умінь учнів на уроках.
3. Класно-узагальнюючий контроль.
В 2020-2021 н.р. адміністрації закладу необхідно здійснити персональний контроль роботи вчителів, які мають низький рівень навчальних досягнень учнів з предметів.
Виховна та позакласна робота.
Виховна та позакласна робота в закладі спрямована на створення безпечного освітнього середовища, яке забезпечувало умови для повноцінного інтелектуального, творчого, морального, фізичного розвитку дитини, реалізації сучасної моделі випускника закладу середньої загальної освіти, спроможного адаптуватися до умов сучасного життя.
Виконуючи завдання і реалізуючи основні принципи виховної роботи, педагогічний колектив закладу освіти орієнтується на нормативно-правову базу з питань виховної роботи, а саме Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Концепцію виховання дітей та молоді», «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти», «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини», «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України» та нормативно-правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА, управління освіти Болехівської міської ради.
Для їх системної реалізації у закладі був розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани виховної роботи класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання: патріотичне, правове, моральне, художньо-естетичне, трудове, фізичне, екологічне, превентивне та включають в себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, міські та обласні заходи, Програми, затверджені Міністерством освіти і науки України «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, цільову комплексну програму профілактики та протидії злочинності в Івано-Франківській області, Комплексної програми профілактики злочинності і бездоглядності, Програми профілактики ВІЛ-інфекцій, заходів щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя.
В основу планування виховної роботи покладено творчий розвиток особистості, шанобливе ставлення до національно-культурних традицій.
Виховна робота педагогічного колективу була підпорядкована проблемній темі ліцею: «Створення виховного середовища, що сприяє формуванню життєвих компетентностей особистості» та виховній меті: «Виховання громадянина України з активною життєвою позицією».
Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи протягом 2019-2020 навчального року здійснювалися за основними напрямками:
- ціннісне ставлення особистості до себе;
- ціннісне ставлення особистості до сім’ї, родини, людей;
- ціннісне ставлення особистості до праці;
- ціннісне ставлення особистості до природи;
- ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва;
- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.
В основу діяльності закладу покладено принципи гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального, фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання.
Протягом 2019-20120 навчального року в ліцеї були організовані та проведені з участю учнів такі заходи:
- День знань. ( Н.Романюк, Т.Бублич).
Перший урок «Україна – моя Батьківщина» (класні керівники).
- Уроки доброти, присвячені Міжнародному Дню тварин (класні керівники).
- День здоров'я (Н.Романюк, Т.Бублич, А.Гонтарук, М.Хміль).
- Участь у проекті «Міняй лідера» (Т.Бублич, президент учнівського парламенту С.Гура).
- Участь в інтелектуальній грі «Що? Де? Коли?» (Н.Романюк, Т.Бублич, ліцеїсти 10-11 кл.).
- Участь у всеукраїнській естафеті української молоді «Прапор доброчинності» (Т. Бублич, класні керівники, ліцеїсти 8-11 класів).
- Організація та проведення міського свята до Дня учителя (Н.Романюк, Т.Бублич, учнівський та педагогічний колектив)
- Участь команди 9-10 класів у 1 етапі інтелектуальної гри STEM (А.Романюк, Н.Романюк, Т.Бублич).
- Участь команди ліцею у міській та обласній інтелектуальній грі STEM (А.Романюк).
- Участь команди вчителів та ліцеїстів в інтелектуальній грі «Битва геніїїв» присвяченій 648-й річниці заснування Болехова (А.Романюк, Н.Романюк, Б.Гайдаш, члени учнівського самоврядування).
- Квест до Дня української писемності та мови (М.Кіцюк).
- Вечір «Осінній бал» (Бублич Т.Д., класні керівники 2-3 класів).
- Фольклорне свято «Українські вечорниці» ( Т.Тимків, учні 4-Б класу).
- Урок-подорож «Чи знаєш ти свій край?» (О.Завіховська, учні 4-Г класу).
- Лінійка пам’яті жертв голодомору «Страшні роки моєї України» (Н.Романюк, учні 10-А класу).
- День боротьби зі СНІДом (І.Пиріг, Т.Бублич).
- Виховні заходи «З Миколаєм світ світліший» (класні керівники початкових класів).
- Патріотичні змагання «Юний захисник» (М.Хміль, Т.Бублич).
- Виховний захід до Дня Збройних Сил України «Ми спадкоємці батьківської слави» (О.Мельник, учні 7-х класів).
- Виховний захід «Що таке толерантність?» (М.Пелех, І.Пиріг).
- Новорічно-різдвяне привітання для педагогічного колективу «Ми з Різдвом усіх вітаєм» (Н.Романюк, І.Федунів, керівники гуртків).
- Урочиста лінійка до Дня Соборності України «Україна - соборна держава» (Т. Бублич, вчителі історії).
- Історичний квест до Дня Соборності (О.Мельник, М.Василишин, учні 11-Б класу).
- Зустріч з працівниками музею, історії міста ім..Романа Скворія «Пам'ятаємо героїв Крут» (І.Латик, працівники музею.
- Презентація роботи дитячої пластової організації (Т.Берізко, Л.Гнатюк).
- Організація та проведення виставки малюнків до чергової річниці Афганістану (Н.Романюк, М.Гайнацький).
- Лінійка пам'яті вшанування Героїв Небесної Сотні «Герої не вмирають» (Т.Бублич, члени учнівського самоврядування).
- Літературний конкурс читців «Мово моя колискова» (Т.Бублич, класні керівники та учні початкових класів).
- Виховний захід «Жінки-українки, що залишили слід у світовій історії» (Л.Криволап, М.Кіцюк, учні 9-Б,В класу).
- Літературна година «Кобзарева струна не вмирає» (Л.Керницька, вчителі української мови).
- Виховний захід до дня народження Т.Шевченка «Від Тарасика до Тараса» (М.Федорович).
Виховній меті ліцею була підпорядкована робота керівників та членів гуртків. У ліцеї протягом 2019-2020 н.р. працювали такі гуртки художньо-естетичного, військово-патріотичного та спортивного циклу:
- «Влучний стрілець» (М.Хміль ст..).
- «Юний стрілець» (М.Хміль ст..);
- «Юні туристи-краєзнавці» (Б.Гайдаш);
- «Пластове юнацтво» (І.Берізко);
- «Юний еколог» (О.Соболь);
- «Юні мовознавці» (М.Кіцюк);
- «Стежками історії» (Б.Гайдаш);
- «Юний художник» (М.Соболь);
- «Сучасний танець» (С.Ускова);
- «Умілі руки» (О.Годило);
- Вокальна група (І.Федунів);
- Хоровий гурток молодших класів (І.Федунів);
Керівниками та членами цих гуртків була проведена така робота:
- Велопоїздка «Болехів-Гузіїв-Підбереж-Тяпче-Гошів-Гериня-Болехів» Б.Гайдаш, члени гуртка «Юні туристи-краєзнавці»);
- Участь у змаганнях військово-патріотичної гри «Джура» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Юні туристи-краєзнавці»);
- Участь у Дні здоров'я (Б.Гайдаш, члени гуртка «Юні туристи-краєзнавці»);
- Участь в обласній історико-краєзнавчій акції «Герої не вмирають» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Стежками історії»);
- Участь у Всеукраїнській історико-краєзнавчій експедиції «Історія міст і сіл України» тема «Історія Болехівського деревообробного комбінату» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Стежками історії»);
- участь у всеукраїнській краєзнавчій акції «Українська революція: 100 років надії і боротьби» тема «Українська держава – прояв націонал-авторитаризму в період Української революції 1917-1921 рр.» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Стежками історії»);
- участь у всеукраїнській експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна» тема «Вишиванка – генетичний код українського народу» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Стежками історії»);
- Участь у всеукраїнському конкурсі учнівських проєктів «Я громадянин України» тема «Події першої світової війни на території Болехівщини» (Б.Гайдаш, члени гуртка «Стежками історії»);
- Оформлення коридорів приміщення ліцею та актової зали (О.Годило, члени гуртка «Умілі руки»);
- Участь у шкільному конкурсі «Моя улюблена іграшка» (О.Годило, члени гуртка «Умілі руки»);
- Участь у міському конкурсі «Етноіграшка» (О.Годило, члени гуртка «Умілі руки»);
- Участь у міських конкурсах малюнків (М.Соболь, члени гуртка «Юний художник»);
- Участь у святковому концерті до Всесвітнього дня дітей (І.Федунів, хоровий та вокальні гурки);
- Участь у святковому концерті до Дня вчителя (І.Федунів, хоровий та вокальні гурки);
- Участь в обласному конкурсі солістів «Пісенний дивограй» (І.Федунів, С.Риндзак);
- Свято до Дня Миколая, новорічно-різдвяне привітання учителів ліцею (І.Федунів, хоровий та вокальні гурки);
- Участь у святі до Дня вчителя, у новорічному концерті ( С.Ускова, гурток «Сучасний танець»);
- Участь у міських змаганнях «Джура 2019» (І.Берізко, « Пластове юнацтво»);
- Мандрівки: Чорногора, веломандрівка, зимові Карпати ((І.Берізко, « Пластове юнацтво»);
- Участь в обласному заході «Пластова розколяда» (І.Берізко, « Пластове юнацтво»);
- Участь в обласному заході «старі фотографії» (І.Берізко, « Пластове юнацтво»);
- Організація та проведення обласного заходу «Повстанська ватра 2019» (Н.Романюк, І.Берізко, Т.Берізко, члени гуртка « Пластове юнацтва»);
- Участь у всеукраїнському флешмобі «Читаємо вголос» (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Квест «Я люблю рідну мову» (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Супер акція в гонитві за оцінкою (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Написання диктанту єдності (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Відео-презентація до дня української писемності та мови «Крилаті вислови про мову» (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Проект. Інтерв'ю з вчителями «Життя вчителів важливе» (М.Кіцюк, члени мовознавчого гуртка);
- Участь в акціях «Колосок», « Первоцвіт», «Збережемо ліс» (О.Соболь, члени екологічного гуртка);
- Участь в обласній акції «Плекаймо сад» (О.Соболь, члени екологічного гуртка);
Велику роль у реалізації виховної мети і завдань ліцею має робота психологічної служби. Працівниками служби практичним психологом Г.Козлюк та соціальним педагогом І.Пиріг була запланована і проведена така робота:
- Профілактика девіантної поведінки:
- Заняття щодо зниження ворожості у взаєминах з однолітками (3-4 класи);
- Тренінг «Вчимося розуміти та поважати інших (6-7 класи).
- Профілактична робота з протидії торгівлі людьми:
- Бесіда «Як захистити себе від викрадення» (поч..класи);
- Диспут з використанням відеоматеріалів «Торгівля людьми – злочин» (10-11 класи);
- Профілактика боулінгу:
- Тренінг «Булінг та його форми» (5-6 класи);
- Тренінг «Скринька безпеки» (7-8 класи);
- Треніг «Кібербулінг»( 9-10 класи);
- Бесіда з учнями «Наші вчинки та відповідальність за них» (поч..класи);
- Формування навичок відповідального батьківства:
- Тренінг «Якою я бачу свою родину» (10-11 класи);
- Тренінг «безпека в інтернеті» (7 класи);
- Профілактика тривожності та стресу:
- Заняття «Наші страхи» ( поч.. класи);
- Бесіда «Як упоратись зі стресом» (5-8класи);
Працівники психологічної служби проводили тренінгові заняття, круглі столи з батьками «попередження насильства в сім'ї», «Любов, довіра і увага – найкращий захист від насильства», заняття для педагогів «Домашнє насилля: ознаки та поведінка дитини».
На жаль, через карантинні заходи календарний план виховних заходів до кінця не був реалізований. Під час карантину класні керівники, педагог-організатор, дирекція ліцею, психологічна служба, керівники гуртків працювали дистанційно через соціальну мережу фейсбук. Були організовані такі онлайн-заходи:
- Участь в обласному спортивно-масовому онлайн заході «Єднаймося в русі» (члени учнівського самоврядування).
- Відеопривітання зі святом останнього дзвоника від активістів учнівського самоврядування;
- Відеопривітання «Летять роки випускники» (Н.Романюк, С.Чех);
- Відеоролик «Переробка макулатури» (О.Соболь, гурток «Юний еколог»);
- Привітання до Дня вишиванки «Ми маленькі українці» (І.Федунів, учасники вокальних гуртків);
- Інтелектуальна відеогра «Наші розумники» (зав.бібліотекою С.Ускова);
- Відеоролик «Упакування туристичного рюкзака» (Б.Гайдаш, гурток «Юні туристи-краєзнавці»);
- Відеопрезентація проєкту «Рости моє деревце, з міцного коріння» (М.Кіцюк, гурток «Юні мовознавці»);
- Відеоролики до Дня вишиванки учнів та вчителів початкових класів;
- Відеоролик до Дня вишиванки «Передай гілочку» (С.Ускова, Н.Романюк, учителі-ліцеїсти;
- Краєзнавчий відеоквест «Упізнай місце на карті Болехова» (Б.Гайдаш, гуртки «Стежками історії», «Юні туристи-краєзнавці»);
- Віртуальна мандрівка «Бібліотеки світу» (зав.бібліотекою С.Ускова);
- Відеопрезентація роботи гуртка «Сучасний танець» (С.Ускова) під час карантину;
- Відеопрезентація «Чорнобиль немає минулого» (Т.Тимків, ліцеїсти 4-А класу);
- Великодні відеоролики від вчителів та учнів початкової школи;
- Відеоролик «Українські великодні традиції і звичаї» (Б.Гайдаш, гурток «Стежками історії»);
- Відеоролик «Готуймося до походу. В'язання вузлів» (Б.Гайдаш, гурток «Юні туристи-краєзнавці»);
- Відеоролик «Хресна дорога» (Т.Бублич, актив учнівського самоврядування);
- Гумористичний відеоролик «Життя на карнтині» (І.Федунів, С.Риндзак);
- Відеопрезентація «Як правильно?Паска, Пасха чи Великдень?» (М.Кіцюк, гурток «Юні мовознавці»);
- Відеопривітання з великодніми святами (Т.Бублич, актив учнівського самоврядування);
- Участь у челенджі «Ми за вами сумуємо» (Л.Герцик, вчителі початкових класів);
- Відеопривітання з великодніми святами (І.Досяк, ліцеїсти 2-В класу);
- Відеопривітання зі святом Благовіщення (Т.Бублич, актив учнівського самоврядування);
- Медіаграмотність. Поради соціального педагога. (І.Пиріг);
- «Як зберегти психічне здоров'я в умовах сучасної ізоляції» психолог Г.Козлюк);
- Поради психолога «Як посадити дитину до уроків» (психолог Г.Козлюк);
- Відеоролик «Дерево з ґудзиків» (Г.Будзович, учні 4-а класу);
- Відеоролик «Болехів у час карантину» (Т.Бублич, актив учнівського самоврядування);
- Відеоролик «Бережімо природу» (О.Соболь, члени екологічного гуртка);
- Рекомендації для учнів початкової школи «Як поводитись під час коронавірусу» (психолог Г.Козлюк);
- Відеоролик «Випробування коронавірусом. Стоп паніка» (Т.Бублич, актив учнівського самоврядування);
- Рекомендації психологічної служби (соціальний педагог І.Пиріг);
- «Як організувати навчання дитини під час карантину» (психолог Г.Козлюк);
- Відео-читання, присвячене 90-річчю з дня народження Ліни Костенко та Всесвітнього дня поезії (Н.Романюк, С.Ускова, учні 9-10 класів);
Під час карантину був організований онлайн конкурс «Таланти ліцею», який проходив протягом квітня-травня 2020 року. У ньому брали участь ліцеїсти усіх класів. Діти мали змогу показати свої таланти. Вони співали, малювали, робили вироби своїми руками, декламували вірші та представляли інші свої таланти. Такий конкурс сприяв розвитку творчих здібностей ліцеїстів та відволікав дітей від проблем, пов’язаних з карантином.
Всі проведені заходи та матеріали до них висвітлюються на сайті школи та у групі ліцею у мережі фейсбук.
Батьки учнів - повноправні учасники освітнього процесу. Без тісної співпраці, досягнення взаєморозуміння неможливий системний виховний вплив на дітей та підлітків. Класні керівники тісно спілкуються з батьками своїх учнів, інформують їх про шкільне життя їх дітей, вирішують проблеми. Однією з форм роботи з батьками є покласні та загальношкільні батьківські збори, на яких обговорюються важливі питання, У 2019-2020 навчальному році було проведено батьківські збори з таких питань: «Звіт голови батьківського комітету про роботу та обрання нового складу комітету для роботи у 2019-2020 навчальному році»; «Про особливості роботи освітнього закладу в 2019-20 навчальному році», «Про роль сім’ї у професійному визначенні школяра, формування соціальної мобільності, готовності до навчання упродовж життя», «Про хід та результати освітнього процесу в І семестрі 2019-20 навчального року»; «Про дотримання безпеки в інтернет-просторі», «Про роль сім’ї у формуванні культури здоров’я нації»; покласні батьківські збори: «Протидія булінгу», «Безпека дітей в позаурочний час», «Вплив сім’ї на формування особистості», «Підготовка до ЗНО. Психологія налаштування».
Окрім групових форм роботи з батьками протягом року проводились індивідуальні бесіди, консультації з важливих та проблемних питань. З метою попередження та профілактики негативних проявів в учнівському середовищі протягом навчального року класні керівники проводять батьківські збори, на яких розглядають питання щодо роз’яснення нормативних актів, які зобов’язують батьків нести адміністративну та кримінальну відповідальність за ухилення від навчання та виховання їх неповнолітніх дітей.
У 2019-20 навчальному році активно працювала батьківська рада у складі 33 осіб, яку уже очолив Володимир Назарчук. Батьківська рада є активним учасником освітнього процесу, зокрема в організації системи харчування, інших важливих моментів організації діяльності закладу. Протягом 2019-2020 навчального року проводилися засідання батьківської ради, де розглядались такі питання:
- Звіт про роботу батьківських комітетів.
- Зміцнення матеріально-технічної бази ліцею.
- Аналіз роботи за минулий рік, формування позитивних тенденцій розвитку.
- Забезпечення співпраці школи, сім’ї та громадськості.
- Про організацію харчування учнів. Харчування учнів 1-11 класів пільгової категорії.
- Профілактика дитячого травматизму, бездоглядності та безпритульності учнів закладу.
- Попередження правопорушень серед школярів.
Окрім того батьківська рада оперативно реагувала на заяви від батьків, учителів, вирішувала проблемні питання.
Над реалізацією мети і завдань виховної роботи в ліцеї в 2019-2020 навчальному році працював увесь педагогічний колектив, оскільки створення виховного середовища - процес комплексний, безпосередній психолого-педагогічний супровід здійснювали 35 класних керівників, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог та заступник директора з виховної роботи.
У становленні системи виховної роботи важлива роль відводиться методичній роботі, в якій значну роль відіграють класні керівники. У рамках даного напрямку роботи в ліцеї протягом року проведено чотири засідання методичних об’єднань класних керівників, на яких розглянуто питання аналізу виховної роботи за попередній навчальний рік, ознайомлено з програмою виховання дітей та учнівської молоді в Україні, сплановано основні виховні заходи, проведено обмін досвідом щодо формування успішної особистості; відбулися індивідуальні консультації, які були спрямовані на розвиток творчого підходу класного керівника до своїх обов’язків, використання в роботі інноваційних виховних технологій, розвиток патріотичного виховання, впровадження в практику роботи принципів безконфліктного спілкування, недопущення булінгу, жорстокого поводження з дітьми.
Класні керівники здійснюють постійний контроль за відвідуванням занять учнями, за успішністю знань, проводять необхідні педагогічні консультації з батьками учнів, обстежують умови проживання дітей в сім’ї, вивчають характер та прояви особистості учнів, здійснюють всю виховну роботу з дітьми девіантної поведінки, зустрічаються з учнями та їх батьками за місцем проживання, проводять роботу по залученню учнів в гуртки та секції за інтересами, залучають до роботи у класі та в школі.
Для попередження порушень поведінки учнів школи на перервах, станом на 01.09.2019 року складений графік чергування в ліцеї вчителів та класних керівників.
Правовиховна робота.
Правове виховання учнів ліцею реалізовується згідно нормативних документів та різних програм щодо правового виховання. Заступником з виховної роботи складена програма право виховної роботи. У ліцеї постійно діє Рада профілактики правопорушень, головою якої є директор ліцею. Засідання Ради проводяться щомісячно протягом року. До складу Ради входять заступник директора з виховної роботи Н.Романюк, соціальний педагог І.Пиріг, класні керівники та представники батьківської ради. Тематика засідань Ради профілактики правопорушень:
- Робота щодо запобігання булінгу.
- Стан роботи з профілактики правопорушень;
- Профілактика шкідливих звичок серед ліцеїстів;
- Робота класних керівників з учнями «Групи ризику»;
- Зайнятість позашкільною освітою всіх категорій;
- Підсумки Всеукраїнського рейду «Урок»;
- Про внутрішкільний облік учнів, схильних до правопорушень;
- Аналіз роботи Ради профілактики правопорушень за минулий навчальний рік та завдання на 2019-2020 н.р.;
Дирекцією ліцею розроблена та затверджена наказом антибулінгова програма на 2019-2020 рік. Згідно з цією програмою проводиться роз’яснювальна робота серед ліцеїстів, викладачів та батьків щодо проблем насилля у закладі освіти та сім'ї, організовуються різні заходи щодо протидії булінгу.
Щорічно у ліцеї проводиться тиждень правових знань, який організовує викладач правознавства Любов Гнатюк та працівники психологічної служби. У заходах беруть участь ліцеїсти та вчителі. Проведені заходи висвітлюються на сайті ліцею. Робота психологічної служби спрямована також на формування правового світогляду учнів. Працівниками цієї служби були проведені такі заходи:
- Тренінг «Насильство – одна з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини» (9 класи).
- Треніг «Діти мають право» (4 класи);
Інформація на правову тематику постійно висвітлюється на стенді психологічної служби.
Усвідомлення особистістю своїх прав і свобод, виховання правової культури - це планомірний комплексний процес, який невпинно реалізовується на уроках, перервах, позакласній роботі, побудові міжособистісних стосунків в дитячому колективі, на рівні учитель-учень.
Ключовим напрямком діяльності у цій галузі була робота над забезпеченням виконання нормативно-правових актів щодо недопущення проявів насильства як у сім’ї, так і дитячому колективі. Документи були детально опрацьовані членами педагогічного колективу, проведена роз’яснювальна робота з батьками на батьківських зборах, серед дітей на класних годинах. У закладі на видному місці розміщені телефони довіри, за якими можуть знайти допомогу діти, що постраждали від проявів насильства. Створення психологічно комфортних умов для навчання та розвитку здібностей здобувачів освіти – пріоритетне завдання, над виконанням якого успішно працюють педагоги та працівники закладу. Оформлювалися стенди, випускалися газети, в бібліотеці працювали виставки літератури з даної тематики та проводилися окремі заходи відповідно до планів роботи класних керівників.
Соціальний захист.
Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, які здобувають освіту в закладі, проводиться згідно з чинним законодавством. На початок навчального року було сформовано банк даних дітей пільгових категорій. Кількість дітей у них становить:
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 4.
- діти із багатодітних сімей – 246.
- діти із малозабезпечених сімей – 43.
- діти на інклюзивному навчанні – 9.
- Діти учасників АТО – 4.
- Діти,постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС -2;
- Діти-напівсироти – 20.
- Діти,які опинилися в складних життєвих обставинах – 15.
- Діти з неблагополучних сімей – 15.
Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації закладу. Для них була організована участь у таких заходах:
- участь у новорічних заходах із подарунками;
- продуктові набори до свята Миколая за кошти, зібрані від благодійних акцій, проведених узакладі освіти.
Діти учасників АТО, діти з особливими потребами та діти позбавлені батьківського піклування щоденно отримували безкоштовне гаряче харчування в їдальні ліцею. З опікунами дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, підтримувався постійний зв'язок класних керівників, соціального педагога, адміністрації закладу.
Управлінська діяльність
Дирекція ліцею систематично працює над створенням сприятливого мікроклімату в ліцеї. Створено систему планування навчально-виховного процесу школи. Розроблено перспективний план розвитку ліцею, перспективний план внутрішнього забезпечення якості освіти, створена динамічна модель інформаційного забезпечення управління ліцеєм.
Систематично видаються накази за підсумками сформованості навичок читання, проведення контрольних робіт, виконання навчальних планів і програм, техніки безпеки, атестацій, проведення навчальних екскурсій, класно - узагальнюючого контролю в окремих класах, про підсумки методичної та виховної роботи, проведення тижнів з базових дисциплін, про відвідування учнями школи, щодо організації та проведення різноманітних позакласних заходів тощо.
В управлінській діяльності дотримуємося таких принципів: демократизації, поєднання колегіальності з персональною відповідальністю, науковості, оперативності, конкретності, діловитості, перевірки фактичного виконання прийнятих рішень, цілеспрямованості, ініціативності й активності.
У своїй практичній діяльності використовуємо різні методи здійснення контролю: спостереження, вивчення та аналіз документації, бесіди з учасниками навчально виховного процесу, анкетування, проведення різних контрольних робіт та їх аналіз.
Досвід роботи переконав нас у тому, що домогтися ефективних результатів у навчанні і вихованні дитини можна тільки на основі толерантності, тісної взаємодії педагогів і батьків та єдності їхніх поглядів на розвиток особистості. Велика увага приділяється психолого-педагогічному навчанню батьків, що стимулює виховну взаємодію педагогів і сім'ї. Проводимо не тільки батьківські збори, які, як правило, носять тематичний характер, а й групові й індивідуальні консультації, дні відкритих дверей тощо. Розуміємо, що необхідно визначити у спілкуванні з батьками правильну тактику: не допускаючи повчання і командування, будувати відносини на основі партнерства і взаємодопомоги, порад і переконання.
У 2020 році ми зіткнулися з новим викликом- епідемією корона вірусу та пов’язаними з нею карантинними заходами. Дирекція та всі вчителі терміново мусили навчитися працювати з інструментами дистанційного навчання. Вважаємо, що цей іспит ми в більшості своїй склали добре, і зараз будем о використовувати набутий досвід під час організації навчально-виховного процесу у 2020-20 н.р.
Педагогічна рада ліцею виконує роль центру педагогічної думки, акумулятора передового досвіду, інноваційних технологій. Проблеми, які розглядаються на засіданні педагогічної ради, можна поділити на дві групи: науково-педагогічні та організаційно-педагогічні. Так, за останній навчальний рік на засіданнях педагогічної ради розглядалися такі питання:
№ п/п |
Зміст роботи |
1. |
|
2. |
|
3. |
|
4. |
|
5. |
|
Методична робота
Згідно наказу управління освіти виконавчого комітету Болехівської міської ради №1 від 18.09.2019 р. «Про організацію та структуру методичної роботи з педагогічними кадрами навчально-виховних закладів управління освіти виконавчого комітету Болехівської міської ради в 2019-2020 н. р.», наказу по школі № 98 від 19.09.2019 р. «Про організацію та структуру методичної роботи з педагогічними працівниками школи в 2019-20 н.р.» в системі методичної роботи вирішувались наступні завдання:
- здійснювався науково-методичний супровід впровадження освітніх галузей і змістових ліній нових Державних стандартів освіти у 2019-20 н.р.;
- здійснювався науково-методичний супровід впровадження програми Нової української школи;
- опрацювано результати Всеукраїнських та регіональних моніторингів, розроблено корекційні заходи щодо сприяння успішному засвоєнню учнями навчальних програм, зосередженню більшої уваги на практичному, прикладному спрямуванні навчання;
- вивчався і використовувались на практиці сучасні досягнень психолого-педагогічної науки, перспективий педагогічний досвід;
- розвивалась ініціатива і творчість, пошук педагогічних інновацій;
- апробовувались і використовувались нові освітні технології і системи;
- всебічно розвивались творчі здібності педагогів, формувались в них навички науково-дослідницької роботи, зацікавленість новими педагогічними технологіями;
- здійснювалося інформаційне забезпечення працівників з педагогіки, психології, спец дисциплін;
- творчо використовувались уміння, знання і навики отримані під час проходження курсової перепідготовки;
- підвищувався рівень методичної підготовки кадрів з переходом на інтерактивні форми навчання;
- вироблялось у вчителів уміння і навички самостійної роботи з безперервного підвищення своєї кваліфікації і професійної педагогічної майстерності;
- узагальнювався та пропагувався кращий досвід роботи педагогічних працівників ліцею; впроваджувались в навчально-виховний процес ліцею інноваційні навчальні та виховні форми та методи роботи.
Аналіз підсумків роботи підрозділів методичної служби ліцею за 2019/2020 навчальний рік показав, що педагогічний колектив успішно працював над реалізацією проблем, визначених відповідними наказами.
На засіданнях методичної ради ліцею, постійно діючого психолого-педагогічного семінару, ліцейних методичних об’єднаннях, педагогічних радах розглядались питання практичної реалізації нових освітніх технологій і систем, теоретичного опрацювання наукового змісту програм, питань психології і дидактики, обміну досвідом, творчого використання умінь, знань і навиків отриманих під час проходження курсової підготовки, стан викладання та рівень виконання державних стандартів з ряду предметів, окремих питань виховної роботи, тощо.
Творчі звіти вчителів, що атестувались в 2020 р., сприяли всебічному розвитку їх здібностей, оформлення в них навичок науково-дослідної роботи, зацікавленість новими педагогічними технологіями. Вчителі, що атестувалися підготували і на високому рівні провели презентації власного досвіду, особистих знахідок і методичних надбань.
Успішно репрезентували ліцей на ІІ та ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіадах та конкурсах учні таких учителів як Герцик Г.Р., Каплун М.В. , Кіцюк М.Л., Мельник М.В., Керницької Л.Б., Стасів Г.М., Гнатюк Л.Й., Соболь О.Б., Василишин М.К., Катаман Н.М., Кудибина Б.С., Криволап Л.І., Микитин Т.М., Малендевич М.П., Годило О.В. В навчальному закладі продовжили свою діяльність методичні об'єднання: класних керівників 5-11 кл. (кер. Кіцюк М.Л.), вчителів математики і фізики (кер. Федорович М.В.), вчителів укр.мови та літератури (кер.Мельник М.В.), вчителів англійської мови (кер. Хома Л.І.) та опорні школи з питань організації внутрішкільної методичної роботи, з питань викладання предметів гуманітарного циклу, фізико-математичних дисциплін, суспільствознавчих дисциплін, природничих дисциплін, (керівники Каплун Ю.М., Василишин М.К., Міга О.Б., Мельник О.М., Криволап Л.І.,)
На базі навчального закладу на високому науково-методичному рівні були проведені міські та шкільні семінари вчителів біології (Василишин М.К.., Соболь О.Б.), хімії (Малендевич М.П.), інформатики (Криволап Л.І., Микитин Т.В.), математики (Герцик Г.Р., Чех І.Є., Федорович М.В.), географії, економіки і природознавства (Бучок С.Д.), практичних психологів і соціальних педагогів (Козлюк Г.В., Пиріг І.Б.), естетичного циклу (Соболь М.С., Малендевич О.С.), основ християнської етики (Дуб Е.Є.).
Сприяли популяризації вивчення навчальних предметів та підвищенню інтересу до знань предметні тижні: біології (Василишин М.К., Соболь О.Б.), англійської мови (Хома Л.І., Стасів Г.М., Мороз У.А., Гошовська В.Б., Струтинська Н.В., Глинська Н.Я., Корпан О.В., Ценейко Т.М., Данилів Г.Р.), образотворчого мистецтва (Соболь М.С.) , фізики (Кудибин Б.С., Магденко Л.В., Романюк А.Г.)., правознавства (Гнатюк Л.Й.).
У конкурсах «Вчитель року» педагогічні працівники ліцею, на жаль, не взяли участі.
Атестацію пройшли 12 вчителів.
З них: підтвердили кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та звання «старший вчитель»– 7 вч., підтвердили кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та присвоєно педагогічне звання «старший вчитель» - 2 вч., присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст II категорії» - 1 вч., встановлено 12 тарифікаційний розряд – 2 вч.
Разом з тим слід відзначити пасивність деяких учителів, самовідсторонення їх від участі у методичних заходах, конкурсах, інертність частини педагогів у практичному застосуванні інноваційних технологій.
Організація харчування.
Згідно річного плану, з метою організації харчування дітей , протягом 2019-2020 навчального року було організовано гаряче харчування для учнів всіх категорій школи ( безкоштовне для учнів сиріт та дітей із малозабезпечених сімей (1-4 класи) на базі шкільної ідальні.
На всіх рівнях ( педрадах, нарадах, раді ліцею) розглядалися питання щодо покращення стану харчування школярів у закладі. За санітарним станом їдальні ліцею слідкували вчителі школи відповідно до графіку.
Їдальня була забезпечена необхідною кількістю маркірованого посуду, миючими та дезінфікуючими засобами, морозильна камера в задовільному стані, холодильник працює. З метою недопущення у харчуванні дітей заборонених до реалізації продуктів, виконання санітарно - гігієнічних вимог та заходів щодо покращення стану харчування школярів відділ торгівлі міськвиконкому спільно з дирекцією школи суворо контролює перелік страв, відповідність виходу порції. Здійснювався медичний та педагогічний контроль за організацією харчування учнів. Зараз ця робота ведеться щоденно.
Слід відзначити покращення смакових якостей страв та асортименту у шкільній їдальні.
Господарська робота.
Протягом 2019 - 20н.р. року дирекція школи та колектив активно працювали над покращенням матеріального забезпечення навчально-виховного процесу, створенням умов для нормальної роботи школи.
Так, за рік, що минув нам вдалося зробити:
- проведено поточний косметичний ремонт коридорних приміщень та актового залу;
- проведено поточний ремонт всіх класних приміщень;
- частково пофарбовано підлогу у коридорах корпусів;
- завершено заміну вікон та дверей на енергозберігаючі
- проведено косметичний ремонт в спортивному залі для молодших школярів;
- проведено капітальний ремонт та переобладнання майстерні в парку під спортивний зал для борців;
- проведено капітальний ремонт електричних мереж та обладнання корпусу №1 та щитових корпусів №2 та №3;
- обладнано ресурсну кімнату.
За недостатності бюджетного фінансування все це стало можливим тільки за активної підтримки батьківської громадськості.
Плани на 2020- 21 н.р.
У цьому році планується:
- завершити роботи з облаштування каналізації;
- перекрити корпус № 2 та приміщення спортивного залу.
Протокол 1
https://drive.google.com/file/d/1kpkMZVNZmoGyTluvw8xtgpmmmF6IyHr9/view?usp=sharing